Чи страждаєте Ви на ендометріоз?

Что такое эндометриоз?

Ендометріоз - гормонзалежне гінекологічне захворювання, при якому клітини ендометріоїдної тканини (внутрішнього шару стінки матки - ендометрію) розростаються за межами матки. Клітини ендометріоїдної тканини чутливі до статевих гормонів, тому в них виникають ті ж зміни, що і в нормальному ендометрії матки, які проявляються щомісячними кровотечами. Це призводить до запалення в оточуючих тканинах, болю (особливо в дні менструації), утворення спайок, труднощів із зачаттям та безпліддя.

Ендометріоз переважно вражає жінок репродуктивного віку і вкрай рідко діагностується у жінок в менопаузі.

Чи викликаний ендоментріоз?

На сьогодні не існує загальноприйнятої думки щодо причини розвитку ендометріозу, однак припускають, що він може виникати внаслідок ретроградної менструації. Це процес при якому менструальна кров, яка містить клітини ендометрію, проходить по фалопієвих трубах і потрапляє в черевну порожнину.

У деяких жінок з ретроградною менструацією клітини ендометрія можуть прикріплюватись до оточуючих органів і тканин, формуючи ендометріоїдні вогнища, що призводить до розвитку запалення і ендометріозу. Симптоми ендометріозу різноманітні, їх тип та ступінь прояву залежить від розміру ендометріоїдних вогнищ та місця їх розташування.

Найчастіше вогнища ендометріозу розташовуються в порожнині малого тазу, яєчниках, верхній частині піхви і фалопієвих трубах. Ендометріоз може також розвинутися на поверхні або в стінках кишечника, сечового міхура і сечоводів. Рідко вогнища ендометріозу виникають в інших частинах тіла.

Можливі фактори ризику виникнення ендометріозу?

 • Кожна 10-та жінка репродуктивного віку страждає на ендометріоз
 • Наявність ендометріозу у матері чи сестри
 • Відсутність пологів
 • Часті (< 27 днів) менструації

Симптоми ендометріозу. На що варто звернути увагу.
У багатьох випадках ендометріоз не має чітко виражених проявів, однак при їх наявності найбільш частим симптомом ендометріозу є біль під час менструації. У жінок з ендометріозом менструальний біль більш інтенсивний, ніж зазвичай, і може посилюватись з часом. Біль може виникати також під час сечовипускання, випорожнення, статевої близькості (в залежності від локалізації вогнищ ендометріозу).

Біль може суттєво впливати на якість життя жінки, оскільки він може бути причиною пропуску роботи/навчання, відмови від соціальної активності в певні моменти, уникання сексуальних контактів.

Біль

 • під час менструації
 • під час або після статевого акту
 • хронічний біль в області тазу

Менструальні кровотечі

 • рясні
 • нерегулярні
 • кровомазання до та після менструації

Симптоми, пов’язані з порушенням функції кишечника

 • біль під час випорожнення
 • циклічний біль в кишечнику

Симптоми, пов’язані з порушенням функції сечовидільної системи

 • біль при сечовипусканні
 • поява крові в сечі

Безпліддя

 • ендометріоз виявляється приблизно у 50% жінок, які страждають на безпліддя
 • ендометріоз може бути причиною неефективного екстракорпорального запліднення

Інші симптоми:

 • хронічна втома, слабкість
 • депресія

Як діагностується ендометріоз?

Діагностика ендометріозу грунтується на виявленні характерних симптомів (болю в області тазу) і даних обстеження.

Будь-який тазовий біль у молодої жінки дітородного віку повинен розглядатися як симптом ендометріозу до тих пір, поки не виявлена інша його причина.

Гінекологічний огляд може допомогти виявити вогнища ендометріозу. Ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого тазу дозволяє виявити вогнища в області піхви або сечового міхура, а також наявність кіст яєчників, при необхідності додаткого проводиться магнітно-резонансна то-мографія. За допомогою гістероскопії - хірургічного методу діагностики можна уточнити локалізацію вогнищ і оцінити їх розмір, в тих випадках, коли це необхідно на думку лікаря.

Лікування ендометріозу

Ендометріоз - це хронічне захворювання, яке прогресує з часом, і тому потребує довготривалого лікування аж до менопаузи. Основні цілі лікування: зменшення болю, поліпшення якості життя, зменшення вогнищ ендометріозу, профілактика їх повторного виникнення, збереження здатності до зачаття та виношування дитини.

Для лікування ендометріозу використовують медикаментозні, хірургічні методи, а також їх комбінації. Рання діагностика ендометріозу та своєчасний початок медикаментозної терапії може дозволити уникнути хірургічного лікування, безпліддя та покращити якість життя жінки загалом. Вибір методу лікування ендометріозу здійснюється лікарем з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнтки.

Медикаментозне лікування ендометріозу полягає в призначенні знеболюючих та гормональних препаратів. Знеболюючі засоби використовують для зменшення помірних симптомів болю. Гормональні препарати, які пацієнтка приймає протягом тривалого часу, окрім зменшення болю пригнічують ріст вогнищ ендометріозу та покращують якість життя жінки. Сучасні гормональні препарати, розроблені спеціально для лікування ендометріозу, зменшують розмір ендометріоїдних вогнищ та больові прояви захворювання, а також мають хорошу переносимість, що дозволяє використовувати їх протягом тривалого часу.

Хірургічне лікування проводять у випадку неефективності медикаментозної терапії і у разі необхідності видалення вогнищ ендометріозу та спайок. З метою збереження позитивного ефекту хірургічного лікування та зменшення ризику повторного виникнення вогнищ ендометріозу і пов’язаного з ними болю, після операції щонайменше на 6 місяців призначають гормональну терапію.