Зуби мудрості

Що робити із зубами мудрості лікувати чи не лікувати, видаляти чи не видаляти — жодної відповіді на всі ці питання не існує. Лікар-стоматолог вирішує індивідуально у кожному конкретному випадку. На чому грунтується такий підхід?

Зуби мудрості (треті моляри) найчастіше прорізуються у віці 17-25 років. Процес прорізування нерідко супроводжується болем та почуттям дискомфорту. Висуваючись через слизову зуб наносить травму своїми горбками.

Найчастіше до травми приєднується інфекція, спричинена патогенною та умовно патогенною мікрофлорою. Пацієнт скаржиться на ниючі болі різної інтенсивності, які можуть віддавати в область вуха та передні зуби. При посиленні запального процесу може виникнути набряк, біль при ковтанні, утруднене відкриття рота.

За такої симптоматики необхідно терміново звернутися до лікаря-стоматолога. Після огляду лікар може призначити рентген зуба для більш точного визначення положення. При вертикальному розташуванні зуба та достатнього місця для прорізування призначаються протизапальні препарати та антибіотикотерапію.

У деяких випадках висікають «капюшон» (слизова оболонка над зубом) для видалення перешкоди для проростання. Прямими показаннями до видалення зуба мудрості є неправильне розташування, брак місця в зубній дузі або зуб мудрості упирається зуб, що стоїть попереду.

Стоматологи рекомендують видалити неправильно розташований зуб мудрості навіть якщо він особливо не турбує. Це пояснюється тим, що між зубами залишається щілина, в яку потрапляють мікрочастинки їжі, що спричиняє руйнування тканин вже обох зубів. Крім того, неправильно розташований зуб мудрості при проростанні може порушити прикус або відвинути сусідні зуби.

Також зуби мудрості часто уражаються карієсом, оскільки вони розташовані у важкодоступних місцях та доступ гігієнічних засобів утруднений. При лікуванні неускладненого карієсу зуба мудрості стандартне, але при торканні запальним процесом пульпи лікування може ускладнитися атиповою формою коренів, співвідношенням з іншими зубами, гайморової пазухи. Вибір тактики лікування та необхідність видалення зуба мудрості залежить від лікаря стоматолога.

Операція видалення зуба мудрості також залежить від анатомічних особливостей кожного пацієнта. При нормальному анатомічному положенні, видалення нічим не відрізняються від видалення інших зубів. Операція проводитиметься під місцевим знеболенням. Сучасні препарати для знеболювання дозволяють досягти повної анестезії за будь-якої стоматологічної операції. Зуб видаляється простим накладенням щипців, він розхитується та витягується спеціальним інструментом. При зубі мудрості, що не прорізається або частково прорізається, проводиться розріз слизової оболонки й видалення зуба.

Атипове видалення зубів мудрості – складне оперативне втручання. Щелепно-лицьовий хірург може призначити рентген зуба, комп'ютерну томографію або ортопантомограму. При складній анатомічній будові (вигнутому корені зуба, корені сусідніх зубів «сплітаються» тощо) стоматолог-хірург розпилює зуб і видаляє його частинами. При розрізах провадиться накладення швів. Після видалення призначається протизапальна терапія, антибіотики та знеболювальні препарати.