Кіста куприка

Ткаченко Федот Геннадійович Хірург-проктолог вищої категорії, стаж роботи 28 років
Сеніч Станіслав Вікторович Проктолог, хірург, стаж роботи 15 років
Глухань Галина Володимирівна Лікар хірург-проктолог, судинний хірург вищої категорії. Стаж роботи 10 років.

 

Кіста куприка – підшкірний вузький канал у крижово-куприковій ділянці, тісно пов'язаний кістково-м'язовими структурами. Канал висланий клітинами епітелію шкіри та закінчується на відстані від 4 до 6 сантиметрів до заднього проходу.

У рівній мірі епітеліальна кіста куприка зустрічається, як у чоловіків, так і у жінок. Середній вік пацієнтів із цією патологією – від 18 до 30 років.

Захворювання не лікується жодними медикаментозними та народними засобами, вони можуть лише на деякий час зняти або полегшити симптоми. Кіста куприка лікується лише хірургічним методом.

Основною причиною захворювань вважається порушення формування у плода зв'язок та м'язів, а саме: не повне зникнення хвоста при ембріональному розвитку.

Як проявляється кіста куприка? Протягом багатьох років захворювання може протікати безсимптомно, пацієнт навіть не підозрює про його наявність. При неускладнених епітеліальних куприкових ходах пацієнт може відчувати несильні болі в області куприка.

При травмах куприка, надмірних фізичних навантаженнях, переохолодженні, інфекції, ослабленому імунітеті, сидячому способі життя або недотриманні правил особистої гігієни в кісті може виникнути вогнище запалення.

Поперек і куприк починають боліти. Біль може бути тупим або гострим, що залежить від тяжкості хвороби, положення тіла та фізичного навантаження. Запальний процес поступово прогресує. Із куприкової нориці з`являються гнійні виділення, підвищується температура тіла й виникають головні болі, нудота, слабкість.

При несвоєчасному зверненні до лікаря можливий розвиток ускладнень різного ступеня тяжкості:

  • Перехід захворювання в хронічну фазу;
  • Запалення м'яких тканин навколо кісти;
  • Розкриття епітеліального куприкового ходу в малий таз або пряму кишку;
  • Перехід запальних процесів на кістки куприка;
  • Сепсис.

Діагноз ставиться на підставі симптомів та огляду проктолога. Для виключення іншої патології і визначення оптимального плану хірургічної операції призначаються УЗД судин та органів малого таза, КТ та МРТ, а також лабораторні аналізи. Захворювання лікуватиметься лише хірургічним шляхом.

Перед оперативним утручанням призначається протизапальна та антибактеріальна терапія зі зняттям гострих симптомів. Видаляють кісту куприка під місцевим або загальним наркозом. Залежно від тяжкості захворювання, локалізації та типу куприкової кісти хірург-проктолог вибирає один із різновидів оперативного втручання – закритий або відкритий спосіб, методом Баском або методом Карідакіса. Кожен спосіб має свої позитивні сторони та недоліки, оптимальний метод може вибрати лише хірург.

Після операції з видалення куприкової кісти необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

  • Першу добу після операції пацієнт повинен дотримуватися постільного режиму. Вставати й сідати забороняється, оскільки можуть розійтися шви;
  • Бажано не сідати та не спати на спині протягом 3-4 тижнів;
  • Уникати навантаження на крижово-куприкову область;
  • Дотримуватись правил гігієни (щодня приймати теплий душ, користуватися дитячим милом тощо).

При правильно проведеній операції одужання настає у 97% пацієнтів. Найчастіше рецидиви виникають при неповному висіченні епітеліального перебігу, при залишенні гнійних кишень, неправильному веденні післяопераційного періоду.

Проктологічне відділення МЦ «Клініка Нова» надає весь спектр послуг з діагностики, консервативного та хірургічного лікування захворювань товстої кишки, заднього проходу, параректальної області.

Досвідчені лікарі-проктологи допоможуть вирішити більшість ваших делікатних проблем за один день. При необхідності, післяопераційний період пацієнт може провести в стаціонарі «Клініка Нова», у комфортних одномісних палатах.