Лікування парапроктиту

Ткаченко Федот Геннадійович Хірург-проктолог вищої категорії, стаж роботи 28 років
Сеніч Станіслав Вікторович Проктолог, хірург, стаж роботи 15 років

 

Парапроктит – гостре або хронічне інфекційне запалення тканин, що оточують пряму кишку. Захворювання відноситься до найбільш розповсюдженої патології в проктології, і частіше зустрічається у чоловіків ніж у жінок.

При несвоєчасному зверненні парапроктит може призвести до цілого ряду ускладнень, що вплинуть на якість життя, і несуть загрозу життю пацієнта. Крім того, захворювання часто переходить у хронічну стадію і схильне до рецидивів.

Причинами запалення параректальної клітковини можуть бути:

 • Захворювання прямої кишки: геморой, тріщини заднього проходу, проктит;
 • Запальні захворювання кишківника. Близько 30% людей із запальними процесами кишківника (хвороба Крона, коліти) страждають на парапроктит;
 • Мікротравми прямої кишки з наступним інфікуванням;
 • Травми прямої кишки; •
 • Диверсійний проктит. Проктит може виникнути, як ускладнення після операцій на прямій кишці;
 • Ускладнення після променевої терапії раку прямої кишки.

До факторів, які сприяють розвитку захворювання, відносять слабкий імунітет, нераціональне застосування антибіотиків, недотримування правил особистої гігієни, нетрадиційний секс, захворювання травного тракту, закрепи й застійні явища у малому тазу.

Симптоми парапроктиту залежать від інтенсивності й локалізації процесу, але у більшості випадків захворювання проявляється наступним чином:

 • Сильний пульсуючий біль в області промежини;
 • Почервоніння і набряк в аноректальній зоні;
 • Часті безрезультатні позиви до дефекації, що супроводжуються гострим ріжучим і тягнучим болем;
 • Кал з домішками слизу, гною і крові; 
 • Симптоми загальної інтоксикації (висока температура, головний біль, слабкість, біль у м’язах, нудота)

Важливо знати! Навіть при несильному болю в області ануса, що супроводжується симптомами запалення (почервоніння і набряк), необхідна нагальна консультація проктолога.

Діагностика парапроктиту проводиться на основі огляду, пальцевого обстеження прямої кишки, колоноскопії, УЗД прямої кишки.

Лікування парапроктиту напряму залежить від стадії і тяжкості захворювання. При гострому парапроктиті, коли вже сформований параректальний абсцес, проводиться негайне хірургічне втручання. Основна ціль операції - розтин абсцесу й евакуація гною. Далі призначається комплексна медикаментозна терапія, що включає призначення антибіотиків, вітамінів тощо. На розсуд лікаря, при початкових стадіях запального процесу, можливо обмежитись антибіотикотерапією.

Важливо знати! Гострий парапроктит не лікується ніякими народними засобами! Несвоєчасне звернення до спеціаліста веде до серйозних ускладнень – руйнування запальним процесом стінки прямої кишки, прорив гною до піхви у жінок і до сечовивідних шляхів у чоловіків, перитоніт, генералізований сепсис.

Гострий парапроктит схильний до переходу в хронічну стадію і формування фістули чи нориці (свища). По статистиці, близько 90% хворих на фістулу прямої кишки перенесли парапроктит різної тяжкості. Лікування хронічного парапроктиту потребує комплексного підходу – від санації фістули й нормалізації проходження калових мас по товстій кишці до закриття фістули малоінвазивними методами чи висічення нориці.

Лікування парапроктиту в МЦ «Клініка Нова»

Лікування гострих і хронічних форм парапроктиту в медичному центрі «Клініка Нова» проводиться сучасними хірургічними методами з використанням малоінвазивних технологій.

 • Класичний метод розсічення та висічення методом Габріеля;
 • Розсічення і дренування параректального абсцесу;
 • Закриття фістули методом радіочастотної абляції технологією Fcare system (Бельгія)

Хірургічне втручання проводиться під загальним наркозом і спінальною анестезією. Термін перебування в стаціонарі залежить від складності й типу оперативного втручання - в середньому 2-5 днів. Післяопераційний період триває від 14 до 20 днів.

Лікування парапроктиту в МЦ «Клініка Нова» - комплексний підхід у рішенні делікатних проблем.

парапроктит, лікування парапроктиту, парапроктит київ, хірургічна проктологія, абсцес анаректального простору, абсцес параректального простору, симптоми парапроктиту, лікування парапроктиту київ, хронічний парапроктит, запалення ануса, параректальна нориця, фістула