Лікування варикоцеле

 

Варикоцеле (варикоз яєчок) – патологічний стан, який характеризується розширенням вен гроноподібного сплетіння сім’яного каналу яєчка. 10-15 чоловік зі 100 страждають на варикоцеле різного ступеня тяжкості.

Як же впливає порушення венозного кровотоку на нормальне функціонування репродуктивної системи?

Основна ціль чоловічої статевої системи – продукування, зберігання і викид сперматозоїдів. Чоловічі статеві клітини й гормони (тестостерон) продукуються в яєчках. Сперматозоїди дозрівають, рухаючись в придатку яєчка, вигнуте утворення позаду і зверху кожного яєчка.

Далі сперматозоїди рухаються через сім’явивідну протоку до передміхурової залози. Під час еякуляції сперматозоїди змішуються з насінною рідиною, утворюючи сперму.

Сім’яний канатик містить в собі артеріальні, венозні й лімфатичні судини, сім’явивідну протоку, нервові сплетіння, сполучну тканину. Для нормального вироблення і визрівання сперматозоїдів необхідна стала температура, яка на 5 градусів нижча від температури у черевній порожнині.

За охолодження крові й підтримки сталої температури відповідальне венозне гроноподібне сплетіння яєчка. При розширенні вен (варикоцеле) порушується фізіологічний теплообмін, знижується виробництво і якість сперматозоїдів, що призводить до зниження репродуктивної функції і безпліддя.

Симптоми варикоцеле. У більшості випадків захворювання протікає безсимптомно, лише незначна кількість пацієнтів скаржаться на тягнучі болі в мошонці по ходу сім’яного канатика і болі в низу живота при фізичному навантаженні, збільшення розміру калитки, зменшення розміру яєчка, сітку розширених вен на калитці.

Причинами варикоцеле може бути:

  • Вродженні особливості венозної системи;
  • Ослаблення стінок венозних судин;
  • Підвищений тиск в артеріальних судинах;
  • Фактори, що сприяють порушенню нормального кровотоку у малому тазу: надлишкова вага, сидячий спосіб життя, часті закрепи, надмірні фізичні навантаження;
  • Травми мошонки;
  • Операційні втручання.

Ускладнення варикоцеле.

Головне ймовірне ускладнення варикоцеле порушення репродуктивної функції – проблеми з зачаттям, безпліддя, порушення еректильної функції. Крім того, може розвинутися простатит, хронічний больовий синдром тощо.

Класифікація варикоцеле.

За симптоматикою

  • Розширені вени не спостерігаються візуально, але легко визначаються пальпаторно;
  • Розширені вени яєчка спостерігаються візуально, без змін форми і текстури яєчка;
  • Виражений варикоз зі зміною форми і текстури яєчка.

За локалізацією

  • Лівостороннє варикоцеле (найчастіша локалізація патології);
  • Правостороннє варикоцеле;
  • Двостороннє варикоцеле.

Діагностика варикоцеле.

  • Зовнішній огляд і пальпація. Діагностика варикоцеле проводитися на основі візуального огляду і пальпації мошонки. Обстеження проводиться у стоячому положенні. Пацієнта просять зробити глибокий вдих і затримати дихання (проба Вальсальви). Розширені вени гроноподібного сплетіння легко пальпуються.
  • • УЗД мошонки. Для уточнення діагнозу і виявлення основних причин захворювання лікар-уролог може призначити ультразвукове обстеження. УЗД дозволяє виявити структурні особливості, провести диференціальну діагностику, обрати оптимальну тактику лікування

Лікування варикоцеле.

При легких формах варикоцеле обмежуються регулярним оглядом і консервативним лікуванням – зміна образу життя, призначають вітаміни, венотоніки, препарати, що покращують мікроциркуляцію крові. Хірургічне лікування при варикоцеле призначають для лікування безпліддя, больовому синдромі, збільшення розміру одного яєчка. Тип хірургічного втручання визначає хірург, враховуючи стан пацієнта, стадію і причини хвороби. Всі операції несуть малоінвазивний характер і майже всі проводяться в амбулаторному режимі.

Післяопераційний період.

Реабілітаційний період після оперативного втручання з приводу варикоцеле короткий. На 5-7 день після операції можна повертатися до звичного ритму життя, обмеживши фізичні навантаження до 14 днів. Також певний період необхідно регулярно відвідувати уролога для моніторингу процесу реабілітації й відсутності рецидивів.