Професійне чищення зубів ультразвуком

Професійне чищення зубів – одна з найважливіших процедур, яка запобігає появі карієсу та захворювань пародонту.

Безперечно, візит до стоматолога, не скасовує щоденне дворазове чищення зубів та використання ополіскувача для рота. Але навіть при правильній гігієні ротової порожнини в окремих анатомічних ділянках накопичуються зубні відкладення.

Неправильне використання або підбір зубної щітки, шкідливі звички, раціон багатий на вуглеводи, що легко засвоюються, сприяють утворенню біологічних плівок з подальшою трансформацією в зубну бляшку.

Тільки професійна гігієна ротової порожнини дозволить запобігти розвитку карієсу та інших захворювань ротової порожнини.

Найбільш поширеним і ефективним методом видалення м'яких і твердих відкладень на поверхні зуба і навколишніх тканин є ультразвуковий скейлінг або чистка зубів ультразвуком.

Стоматологічна чистка зубів ультразвуком. Особливості метода.

Для процедури використовується спеціальний ручний прилад ультразвуковий скайлер. На кінчику апарату розміщуються п'єзоелементи, які генерують ультразвукові хвилі високої частоти (до 30 000 Гц).

До сопла приладу подається вода або розчин зі знезаражувальною речовиною. Подача водного розчину необхідна для передачі ультразвуку на тверді тканини зуба, охолодження області обробки і вимивання зубних відкладеннь.

Який механізм лежить в основі очищення ультразвуком? Під дією випромінювання у водному середовищі утворюється безліч мікробульбашок з повітрям і парою, які викликають утворення потужних вихороподібних потоків.

Ці потоки викликаю очищення зубів – руйнування та видалення бактеріальних мікроплівок та твердих зубних відкладень. Крім того, ультразвукове випромінювання викликає ряд біологічних ефектів, включаючи бактерицидну та бактеріостатичну дію.

Ультразвукове чищення зубів. Показання до застосування.

Процедуру професійного очищення зубів рекомендується проводити раз на півроку. Ця гігієнічна маніпуляція дає можливість уникнути розвитку карієсу (профілактика карієсу), захворювань тканин пародонту та ясен (кровоточивість ясен, запальні процеси), підготувати тканини до подальших маніпуляцій (протезування, імплантація та інше).

Сама процедура очищення зубів ультразвуком триватиме до 1 години. Під час проведення маніпуляції пацієнт може відчувати неприємні відчуття, дискомфорт, незначний біль.

При сильному болю необхідно повідомити лікаря! Стоматолог може змінити потужність впливу або вибере інший метод чищення.

У перші години після професійного чищення зубів рекомендується не вживати чай, каву, цитрусові та інші продукти, що фарбують. Також слід утриматися від куріння. У перші дні слід виключити з раціону тверду, грубу та кислу їжу, що менше травмуватиме емаль зубів.

Ультразвукове чищення зубів. Основні переваги

 • Атравматичний та щадний вплив на зуб та навколишні тканини;
 • Видалення зубного нальоту у важкодоступних областях;
 • Безконтактність дії. Очисний ефект досягається водним розчином, що передає ультразвукове випромінювання;
 • Антимікробний ефект при дії ультразвуковою хвилею;
 • Можливість використання різних типів асептичних розчинів для посилення ефекту чищення зубів;
 • Видалення біологічних плівок та зубного нальоту з пародонтальних кишень без контакту;
 • Простота у використанні та відносна стислість самої процедури.

Ультразвуковий скейлінг. Побічні ефекти та протипоказання до призначення

 До найбільш небажаних ефектів при професійному чищенні зубів ультразвуком відносять утворення аерозолю з біологічними мікрочастинками та бактеріями, мікроушкодження поверхні протезів та інших ортопедичних конструкцій.

Крім того, використання ультразвукових систем для чищення зубів утворює шорстку поверхню на кореневій системі зуба, що викликає біль у пацієнтів. Утворення шорсткості потребує додаткового полірування зуба.

Також можливе перегрівання твердих тканин при непрофесійному використанні ультразвукового скайлера.

Прямим протипоказанням до використання ультразвуку для чищення зубів є:

 • Гострі та хронічні респіраторні захворювання;
 • Інфекційні захворювання, включаючи вірусний гепатит, ВІЛ, застуди та інше;
 • Захворювань та дефекти слизової оболонки порожнини рота (стоматити різного походження, герпес, тріщини, ерозії та виразки);
 • Пацієнти з водіями серцевого ритму, а також пацієнти з порушенням ритму серця в анамнезі;
 • Відносним протипоказанням є підвищена чутливість емалі зубів.

Не рекомендується проводити ультразвукову чистку зубів під час вагітності, особливо у першому триместрі вагітності, щоб уникнути негативної дії на плід ультразвуку високої частоти.

У дитячому та підлітковому періоді також не рекомендується використовувати ультразвуковий скейлінг. Чищення зубів ультразвуком може негативно вплинути на тонку зубну емаль.

Слід пам'ятати! Метод чищення зубів вибирає лікар-стоматолог, грунтуючись на даних анамнезу та безпосереднього огляду.